Zde může být vaše reklama.

Barbora Šanderová: Potlesk diváků je odměna, moc si ho vážím

Barbora Šanderová: Potlesk diváků je odměna, moc si ho vážím

foto: Archiv Barbory Šanderové

22. 11. 2020 - 08:11

Do hanácké metropole ji přivedla láska k příteli, zůstává zde i proto, že si Olomouc zamilovala. Barbora Šanderová pracuje v Moravském divadle Olomouc jako tajemnice baletu, kterému se kdysi sama věnovala. Na Olomouci oceňuje, že jde o krásné historické město, plné zajímavých míst a donedávna i kulturních akcí.

Co vás přivedlo do Olomouce?
Láska hory přenáší. Do Olomouce jsem se před dvěma lety přestěhovala z Českých Budějovic za přítelem, který zde pracuje.

Jak se vám v hanácké metropoli líbí?
Olomouc je krásné historické město, plné zajímavých míst a kulturních akcí (ještě do nedávna). Bylo tedy snadné si ho rychle oblíbit.

Pracujete jako tajemník olomouckého baletu. Vy sama, tančíte?
Na balet jsem chodila od dětství do Jihočeského divadla a také zde jako dítě Baletní školy vystupovala. Do nedávna jsem byla členkou dvou tanečních skupin a tančila orientální tance, sambu, salsu, tribal, nebo orientální flamenco. S baletem jsem skončila po čtyřech letech na konzervatoři v Praze a dále se mu nevěnovala. Ale je to skvělý základ pro všechny ostatní tance. Člověk se naučí, jak pracovat s tělem, získá ladnost a profesionální přístup. 

Všiml jsem si, že jste se zapojila do internetové výzvy a každý den zveřejňujete na sítích fotografie v oblečení podle určeného tématu. O co jde?
Jedná se o šatovou lockdown výzvu mé kamarádky Hanky Khalidy Kupkové. Každý den přidáváte fotografii v oblečení dle zadaného tématu. Cílem je se hlavně pobavit a nestresovat se okolními událostmi, ze kterých už nám všem jde hlava kolem. Ráda jsem se do ŠatUP výzvy zapojila, protože je na čase zaplnit a prozářit facebook i jinými, veselejšími příspěvky. Navíc také s údivem zjistíte, kolik super kousků oblečení doma vůbec máte!

V současné době koronaviru, jak vy a vaši kolegové z divadla situaci zvládáte? 
Nejhorší pro nás je, že nemůžeme hrát pro diváky. Provoz divadle ale funguje, i když v omezeném režimu. Tanečníci každý den trénují po skupinách. Momentálně jsme museli přejít do "online režimu" a snažíme se divákům zpřístupnit kontakt s námi alespoň touto cestou. Nyní chystáme například live stream z baletního sálu nebo nová videa zaměřená na život tanečníků. 

A ještě jedna otázka k baletu. Když skončí představení a ozve se potlesk z jeviště, jaký pocit to ve vás vyvolává? 
Potlesk je poděkování diváků a velmi si ho vážím ať stojím na jevišti nebo v zákulisí. Potlesk ve mně vyvolává hřejivý pocit, že má něco stále smysl.

Další články