Neuvěřitelné! Lidské hyeny ukradly v Mladči betlém i s Ježíškem
Mladeč – Člověk by nevěřil, co vše dnes zloději mohou ukrást. Občany Mladče na Olomoucku zcela…
29. 01. 2015 - 00:00
Olomoucký Okresní soud začal minulý týden rozplétat případ pětileté Lucinky, která je po těžkém porodu v roce 2010 trvale a nevratně neurologicky postižená. Na povrch přitom vyplavala fakta, která veřejnost, přítomnou v sále, celkem šokovala: Fakultní nemocnice v Olomouci totiž prokazatelně zfalšovala informovaný souhlas rodičky. Na podstatu případu a prokázání zavinění nemocnice to sice vliv nemá, podle dotázaných právníků ale taková skutečnost mimořádně znevěrohodňuje obhajobu.
Očekávaný soudní proces začal výslechem soudního znalce z oboru prodnictví, podle kterého existuje zavinění ze strany nemocnice kvůli zcela chybnému ultrazvuku, který neodhadl správně velikost plodu a zmýlil se o více, než kilogram. Přesto považuje postup nemocnice za „lege artis“. Soud byl odročen na březen kvůli výslechu svědků.
Přítomné v soudní síni však šokovala situace po dotazu soudkyně, zda obhajoba disponuje podepsanými informovanými souhlasy. Předložené „listiny“ však zdobil zfalšovaný podpis. „Ani se nesnažili napodobit originální podpis. Padělek vypadal tak, jako kdyby si sedmileté dítě samo podepsalo žákovskou knížku,“ řekl v přestávce jednání otec holčičky.
Není přitom jasné, proč si dala nemocnice ze zfalšováním souhlasů tolik práce: čas, ve kterém se rodička údajně podepsala, byla totiž prokazatelně v umělém spánku ve vážném stavu, a tak jako tak se mohlo jednat o tzv. vitální indikaci (život zachraňující, tedy nevyžadující podepsaný informovaný souhlas). Podle advokáta, který zastupuje rodinu, takový postup minimálně vážně znevěrohodňuje obhajobu Fakultní nemocnice.
Dítě se narodilo v olomoucké porodnici v říjnu 2010 matce, která trpěla těhotenskou cukrovkou. „To samo o sobě dává téměř jistotu velkého plodu, a tedy i nutnost vyvolání porodu před termínem, nebo porod císařským řezem. Nemocnice však neprovedla v dostatečné míře vyšetření, navíc při posledním ultrazvuku dva týdny před porodem se v odhadu velikosti miminka zmýlila o skoro kilo a půl,“ tvrdí advokát rodiny Petr Poloček.
Novorozeně pak vážilo skoro pět kilo, přestože chybně uvadený ultrazvuk ukazoval na váhu 3,4 kilogramu. Porodníci proto primárně nepřistoupili k císařskému řezu. Žena nejprve rodila přirozenou cestou. Když porod nepostupoval, použili lékaři podle právníka zvon, který ale opakovaně selhal. Po opakovaném použití zakázané Kristellerovy exprese (nepřiměřený tlak na břicho rodičky) došlo k ruptuře dělohy. Novorozeně museli dvakrát oživovat. „Narodilo se velmi defektní dítě, které vyžaduje péči 24 hodin denně. Je závislé na dýchacím přístroji, musí být krmeno, stav mozku je takový, že by pomohl jedině zázrak,“ řekl právník rodiny Poloček.
Nemocnice odmítá pochybení, její právní zástupce požádal soudkyni, aby žalobu v celém rozsahu zamítla.
Pojem lege artis vznikl zkrácením z de lege artis medicinae, tedy podle pravidel umění lékařského. V současnosti je obvykle vykládán jako takový preventivní diagnostický nebo terapeutický postup, který odpovídá nejvyššímu dosaženému vědeckému poznání. V právnické literatuře však pojem lege artis není přesně definován.
-red-
Mladeč – Člověk by nevěřil, co vše dnes zloději mohou ukrást. Občany Mladče na Olomoucku zcela…
Velká modernizace tramvajové trati na Novou Ulici měla skončit letos v prosinci. Nestane se tak,…
Strašidelný týden v zoo se svou nezaměnitelnou dušičkovou atmosférou letos potěšil 20 981…
Olomouc - Olomoučtí obyvatelé mají jedinečnou příležitost ovlivnit budoucnost Mlýnského potoka a…
Olomouc – Podvodníci zkoušejí stále nové a nové finty, jak okrást důvěřivé lidi o peníze. Před pár…
Olomouc – Olomoucká charita a spolek Dobré místo pro život uspořádaly ve čtvrtek na Horním náměstí…