Pluj dál! Kapela Synové smrti přichází s novým počinem
Po loňském debutovém albu 206 kostí představuje sólový projekt olomouckého muzikanta Romana Vičíka…
03. 06. 2024 - 05:44
Olomouc – Až do 10. června můžete navštívit tradiční festival Baroko, který se odehrává v unikátním čerstvě opraveném sálu Vlastivědného muzea v Olomouci, jenž byl dříve zasvěcen liturgickým účelům jako kostel svaté Kláry. Největší výstavní prostor této kulturní instituce otevřel po téměř roční rekonstrukci, kterou vyvolal nestabilní strop a padající omítka.
„Jsem velmi rád, že můžeme pro veřejnost opět otevřít krásný, reprezentativní výstavní prostor. Ten se teď stane dějištěm festivalu barokní hudby a potom v něm začneme připravovat rozsáhlou výstavu palných zbraní,“ řekl ředitel muzea Jakub Ráliš. Veřejnost se do prostoru nedostala proto, že ze stropu padala omítka. Stavebníci a restaurátoři proto museli opravit praskliny v klenbě a obnovit původní malby. Pracovali na lešení ve výšce zhruba 20 metrů. Odborné práce skončily koncem dubna a nyní nic nebrání tomu, aby sál opět sloužil svému účelu.
Festival Baroko se odehraje v nově opraveném sále, kterému organizátoři program dokonce přizpůsobili. „Uvedeme například komorní operu Endymio, která měla v kostele premiéru v roce 2001. Je to prostor s velkou kostelní akustikou, která vytváří takový zvláštní dojem a má až meditační efekt,“ vysvětlil Tomáš Hanzlík, zakladatel přehlídky. Dramaturgie festivalu se zaměřuje na interpretaci hudby s použitím dobových nástrojů. Návštěvníci se mohou těšit na virtuózní houslové sonáty, klavírní trio, recitál, ale i premiéru českých zpěvoher nebo komorních oper na slavná barokní libreta.
„Hudbu, která bude i letos na festivalu znít, nikde jinde neuslyšíte, byla 200 let ukrytá v archivech. Ač jsme letos nezvolili žádný podtitul, dramaturgie je sestavena výhradně z děl českých autorů u příležitosti Roku české hudby 2024. Náš zájem je ale nasměrován na starou hudbu před Bedřichem Smetanou,“ pozval Hanzlík.
Kostel sv. Kláry s připojeným bývalým konventem klarisek je spolu s budovami bývalé jezuitské koleje a univerzity jediným klášterním objektem v prostoru olomouckého Předhradí, který se ve své původní hmotě dochoval do dnešních dnů. Ostatní kláštery z předhradí to štěstí neměly. Zdobí jej obří lustry, které byly zřejmě pořízeny na počátku 20. století v souvislosti se vznikem muzea arcivévody Josefa Ferdinanda.
Vlastivědné muzeum v Olomouci, jehož zřizovatelem je Olomoucký kraj, sídlí v komplexu někdejšího kláštera klarisek. Původně gotický klášter byl barokně přestavěn ve druhé polovině 18. století a je památkově chráněn. Klášter byl zrušen roku 1782 dekretem císaře Josefa II. a jeho budovy byly využívány k různým účelům. Hlavním sídlem muzea je od roku 1951. Aktuálně má instituce přes milion sbírkových předmětů a z hlediska rozsahu své sbírky se řadí mezi největší muzea v České republice.
Po loňském debutovém albu 206 kostí představuje sólový projekt olomouckého muzikanta Romana Vičíka…
Průběžný festival Mimo záběr podporující okrajovou kulturu v Olomouci a blízkém okolí, přiváží do…
Olomoucká pouť u Šantovky pokračuje a připravuje na víkend benefiční program. Na pódiu se tentokrát…
Mimořádnou projekci slavné Mozartovy opery Kouzelná flétna pořádá tuto sobotu od 18 hodin olomoucké…
Když ve svých čtyřiceti letech dostal DAD HORSE OTTN z německých Brém darem svoje první tenorové…
Smetanový sady zažily v sobotu zábavní event s názvem Šantovka Family Day. Akce přilákala více než…