Zde může být vaše reklama.

POPRVÉ V ČR Unikátní přístroj monitoruje srdce a spolupracuje s umělou inteligencí

Unikátní přístroj monitoruje srdce a spolupracuje s umělou inteligencí

foto: FNOL

28. 04. 2024 - 12:04

Váží čtyři gramy, na výšku má zhruba pět milimetrů a na délku necelých pět centimetrů. Jako první zařízení svého druhu spolupracuje s umělou inteligencí a poskytuje tak lékařům mnohem přesnější výsledky monitorování srdeční činnosti. Řeč je o Biomonitoru IV - nejnovější generaci implantabilního EKG záznamníku, který byl teprve před dvěma týdny prezentován na kardiologickém kongresu v Berlíně. A už tento týden jej poprvé v České republice využil tým I. interní kliniky - kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc. Monitoruje srdce 32letého muže a lékaři jsou přesvědčeni, že zásadně přispěje k jeho léčbě.

„Náš pacient pracuje jako řidič autobusu a několikrát utrpěl ztrátu vědomí, což je pochopitelně pro jeho profesi velmi limitující a nebezpečné. Absolvoval kompletní neurologické vyšetření, které vyloučilo epilepsii, cévní mozkovou příhodu a další neurologické příčiny. Žádné abnormality neprokázalo ani EKG vyšetření, echokardiografie nebo holterovský EKG záznam. Příčina jeho potíží je tedy zatím nejasná,“ přibližuje přednosta I. interní kliniky - kardiologické prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, FACC, MBA anamnézu prvního českého pacienta, jehož srdeční činnost sleduje a vyhodnocuje Biomonitor IV.

Nejnovější generace implantabilního EKG záznamníku využívá k vyhodnocení některých klinických parametrů umělou inteligenci, což významně zvyšuje přesnost a spolehlivost výsledků měření. „Algoritmus je naprogramován tak, aby minimalizoval zobrazování falešných pozitivních epizod, tedy epizod, které se tváří jako arytmie, a přitom arytmiemi nejsou. Očekáváme, že poskytnutá data budou naprosto exaktní a klinicky správná. My pak na základě relevantních údajů můžeme vyvodit příslušný medicínský závěr,“ vysvětluje výjimečnost Biomonitoru IV MUDr. Marián Fedorco, Ph.D., který první výkon provedl.

Implantace přístroje je velmi jednoduchá a rychlá. Pacient ráno přichází a po zhruba desetiminutovém výkonu a dvou hodinách klidu může jít domů. „Pacienta při odchodu vybavíme domácí monitorovací jednotkou, jednoúčelovým mobilním telefonem, který každý den vysílá data z přístroje do nemocnice. Veškeré arytmie jsou přenášeny a lékař je vidí a systém jej na ně upozorní. A systém navíc za lékaře eliminuje falešná varování,“ popisuje fungování záznamníku přednosta I. interní kliniky - kardiologické.

Od získaných údajů si jeho tým slibuje zásadní posun při stanovení diagnózy a následné léčby mladého pacienta. „Věříme, že v řádu měsíců přijdeme na příčinu jeho synkopálních stavů a budeme moci vyřešit jeho léčbu. Je totiž vysoce pravděpodobné, že se v jeho případě jedná o málo frekventní epizody poruch srdečního rytmu,“ uzavírá renomovaný kardiolog.

Další články