Lanýžové degustační menu

Olomouc je dobrým příkladem ve zvládání pandemie koronaviru

Olomouc je dobrým příkladem ve zvládání pandemie koronaviru
Smetanovy sady v Olomouci.

foto: Lukáš Blokša

14. 12. 2020 - 12:52

Ministerstvo pro místní rozvoj uvádí Olomouc jako příklad dobré praxe. Díky úspěšnému zvládnutí jarní vlny koronaviru se Olomouc dostala do publikace Covid-19: Sborník dobré praxe z regionů a měst. Tu na základě dat z první poloviny roku 2020 vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj spolu se sekretariáty regionálních stálých konferencí.

 

Spuštění městské informační linky, nový web zaměřený na opatření související s onemocněním covid-19, projekt Olomouc si pomáhá!, výkup a bezplatná distribuce roušek, odpuštění poplatků za restaurační předzahrádky nebo dezinfekce dětských hřišť. To jsou jen některé z olomouckých aktivit, které ministerstvo ve sborníku zmiňuje.

Cílem publikace, která obsahuje příklady z různých úrovní samosprávy, je inspirovat ostatní a názorně jim ukázat, jak lze zmírnit dopady pandemie, zavést do praxe nové nápady či prohloubit spolupráci mezi jednotlivými subjekty v dané lokalitě.

„Tímto máme potvrzeno, že se Olomouc stala jedním z premiantů ve zvládání jarní pandemie i při zavádění podpůrných opatření. Jsem rád, že práce města, olomouckých dobrovolníků z řad kulturních institucí, neziskových organizací, podnikatelů a veřejnosti našla své ocenění i na úrovni ministerstva,“ hodnotí olomouckou přítomnost ve sborníku dobré praxe primátor Miroslav Žbánek.

Vzhledem k tomu, že první vlna pandemie nového koronaviru zastihla celý svět nepřipravený, museli všichni improvizovat. Město Olomouc, stejně jako zbytek republiky, okamžitě přešlo do režimu krizového řízení a začalo vytvářet způsoby, jak co nejlépe ochránit obyvatelstvo, zajistit dostatek zdravotnických a ochranných prostředků nebo podpořit ekonomiku. Všechna přijatá opatření lze dohledat na stránkách covid19.olomouc.eu.

Covid-19: Sborník dobré praxe z regionů a měst je rozdělen do osmi tematických oblastí: sociální služby a životy lidí, podnikání a ekonomika, cestovní ruch a kultura, mobilita, digitální technologie, krizové řízení, hygienická opatření nebo pohřebnictví. Ty se následně dělí na aktivity jednotlivých krajů, měst, místních akčních skupin či občanských společností. A nechybí mezi nimi ani ty zahraniční.

Společně se sborníkem vznikly i podpůrné mapy, které jsou součástí mapové aplikace ministerstva pro místní rozvoj. Ty reflektují nejen dopady koronaviru na českou ekonomiku, vývoj nezaměstnanosti nebo změny v kultuře, ale lze si v nich zobrazit i jednotlivé příklady dobré praxe uvedené v publikaci.

Další články