Olomoucký balet vychovává talenty pro La Scalu i Pařížskou operu
Moravské divadlo Olomouc znovu potvrzuje, že i regionální scéna může mít světový dosah. Baletní…
foto: Lomená Galerie
06. 11. 2025 - 13:53
Zapomenutý průchod v centru Olomouce se opět proměnil v prostor současného umění. Lomená galerie, která už více než deset let přináší do Denisovy ulice pouliční kulturu a výtvarné experimenty, získala novou podobu díky vídeňskému streetartistovi Jakobu der Bruderovi. Ten v rámci letošního open callu zaujal porotu svým originálním pojetím, které propojuje barokní architekturu s poetikou animovaného filmu.
Der Bruder přetvořil úzký průchod do iluzivního prostoru, který působí dojmem pohledu do jeskyně. „Většinou nemaluji podle skic. Reaguji na prostor, na strukturu zdi. Tentokrát jsem vycházel z původního tvaru, který tu zanechal Manuel v rámci festivalu Michalský výpad a doplnil ho o nové vrstvy. Představoval jsem si to jako velkou jeskyni se stalaktity a stalagmity,“ popsal vídeňský umělec svůj přístup.
Lomená galerie vznikla díky iniciativě Kamila Zajíčka z agentury ARTnative, který před lety přišel s myšlenkou proměnit „poněkud ušmudlaný“ průchod v živé kulturní místo. „Před lety jsem oslovil muzeum s nápadem, že bych se ujal tehdy poněkud ušmudlaného průchodu a zkusil mu dát duši. Člověk jím musí projít cik cak, a tak vznikl název Lomená galerie. To místo bylo trochu zlomené, unavené a dnes už žije svým vlastním tempem,“ říká Zajíček.
Do letošní výzvy, kterou společně s ARTnative vyhlásilo Vlastivědné muzeum v Olomouci, se přihlásilo osmnáct autorů. Podle kurátora místo zůstává „branou do světa pouličního umění“ – občas se zde objeví buskeři, jindy fotografická výstava nebo DJ stage. „Je to živý průchod mezi světem institucí a ulicí,“ dodává kurátor.
Ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Jakub Ráliš oceňuje, že projekt spojuje historii s moderním uměním: „Lomená galerie dokazuje, že i malý kousek prostoru může mít velký význam. Je to místo, kde se potkává historie s pulsem ulice, a právě takový dialog chceme podporovat. Muzeum nevnímáme jen jako instituci, která vystavuje a chrání, ale i jako aktivního účastníka kulturního života. Když se barokní architektura potká s pouličním uměním, vzniká napětí i porozumění. A to je přesně ten typ energie, kterou má mít živé město,“ uvedl Ráliš.
Lomená galerie je součástí chráněné barokní stavby bývalé jezuitské univerzity z počátku 18. století. Za více než dekádu své existence už prošla více než patnácti výraznými proměnami a hostila i celorepublikové projekty, například Piana na ulici.
Moravské divadlo Olomouc znovu potvrzuje, že i regionální scéna může mít světový dosah. Baletní…
Že i na malém jevišti se dá hrát velký muzikál, ukazuje nejnovější inscenace Moravského divadla…
Akademický týden Univerzity Palackého v Olomouci, který se uskuteční od 16. do 22. února, tradičně…
Italské barokní malířství v Římě rozkročené mezi dvěma názorovými póly – naturalismem a klasicismem…
Poslední lednová sobota bude v Olomouci patřit masopustu. Od 10 do 16 hodin se na Horním náměstí…
Šumperský dětský sbor Motýli slaví další mezinárodní úspěch! Na prestižní soutěži Sing from Kobe…